-3
$\begingroup$

The title is just an example and I didn't know what to call it. If, for example, 100 of an item costs $1200 then how much would one of that item cost?

$\endgroup$

closed as off-topic by Vidyanshu Mishra, Lord Shark the Unknown, kingW3, Namaste, NCh Jun 10 '17 at 21:12

This question appears to be off-topic. The users who voted to close gave this specific reason:

  • "This question is missing context or other details: Please improve the question by providing additional context, which ideally includes your thoughts on the problem and any attempts you have made to solve it. This information helps others identify where you have difficulties and helps them write answers appropriate to your experience level." – Vidyanshu Mishra, Lord Shark the Unknown, kingW3, Namaste, NCh
If this question can be reworded to fit the rules in the help center, please edit the question.

  • 6
    $\begingroup$ What's the discount for buying in bulk? $\endgroup$ – Lord Shark the Unknown Jun 10 '17 at 6:20
  • $\begingroup$ Why down vote? Is there any guideline that disallows such questions? $\endgroup$ – baharampuri Jun 10 '17 at 7:39
  • $\begingroup$ @baharampuri: I'm not the down voter, but a down vote does not mean the subject matter of a Question is "disallowed". If you hover a mouse over the voting arrows, you'll see a tool tip that gives the message "This question does not show any research effort; it is unclear or not useful". $\endgroup$ – hardmath Jun 10 '17 at 15:13
  • $\begingroup$ I am aware of it, but what amount of research one can expect for this question which obviously is coming from a beginner. Here clearly the OP is asking for the method which was not introduced to him/her which is why he/she says it's an example. $\endgroup$ – baharampuri Jun 10 '17 at 18:56
3
$\begingroup$

Method 1.

$$100x = 1200 \implies x = \frac{1200}{100} = 12$$

Thus, a unit costs $12\text{ \$}$.


Method 2.

Let $N_1 = 100$ be the number of units bought initially, and $P_1 = 1200$ be the price for the $N_1$ items.

Let $N_2 = 1$ be the number of units one wants to buy, and $P_2 =\:?$ be the price for $N_2$ units.

Now you should find the ratio between price and number of units: $$r=\frac{P_1}{N_1}$$ $$r=\frac{1200}{100} = 12$$

Now multiply by $N_2$ units to get the final price: $$P_2=N_2\cdot r$$ $$P_2=1 \cdot 12 = 12 \text{ \$ (dollars)}$$


Method 3. - The rule of three

$$100 \text{ units ............ 1200 \$}$$ $$1 \text{ unit ............ n \$}$$

$$n = \frac{1200 \cdot 1}{100}$$ $$n = 12$$


However, I think one should be offered a discount for buying $100$ units over just $1$ item...

$\endgroup$
0
$\begingroup$

Hint. Let $p$ be the price of one item. If 100 of them costs 1200 then the following equation hold $100\times p=1200$.

Are you able to find the value of $p$?

$\endgroup$

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.