Take the 2-minute tour ×
Mathematics Stack Exchange is a question and answer site for people studying math at any level and professionals in related fields. It's 100% free, no registration required.

In a certain shop, notebooks that normally sell for 59 cents each are on sale at 2 for 99 cents. How much can be saved by purchasing 10 dollars of these notebooks at the sale price?

I don't understand:

  • either notebooks normally sell 59 cents, each one is sold at 2 (amount) for 99 cents,
  • or if we sell 2 of them, price for them is 99 cents?
share|improve this question

1 Answer 1

up vote 4 down vote accepted

Previously, $1$ notebook costs $59$ cents. Now, $2$ notebooks cost $99$ cents together. That means if we buy $10$ notebooks now, we spend $5$ times of $99$ cents.

share|improve this answer
    
thank you very much,i have undertsood now,so it means saved would be 590-495? –  dato datuashvili Sep 26 '12 at 17:43

Your Answer

 
discard

By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.