Take the 2-minute tour ×
Mathematics Stack Exchange is a question and answer site for people studying math at any level and professionals in related fields. It's 100% free, no registration required.

If I drove 38.91 miles, and my car gets 22 miles to the gallon, and gas cost $3.699 per gallon, how much did I spend on gas?

I'm sure this is an algebra problem, but I can't think where to put the X to my equation to try and figure this out

share|improve this question
4  
Never mind! I can't see how to unpost this, so instead, I'll share what just dawned on me, since I apparently had a case on "brain blank" If 22 miles = 1 gallon, and I drove 38.91 miles, then 38.91 / 22 = 1.769 1.769 x $3.699 per gallon = $6.54 So I spent about $6.54 on gas Thank You All Anyway! –  Kelly B Sep 5 '12 at 1:10
1  
There should be a series of links "share edit close delete flag" at the bottom of the question. The one you want is "delete". Congratulations on solving your own problem! –  MJD Sep 5 '12 at 1:35
1  
Kelly, you can write it up as an answer, then later you can accept it, if you want to. –  Gerry Myerson Sep 5 '12 at 1:38
add comment

1 Answer 1

I would recommend learning to set up problems in a clear and concise way.

For example:

Distance = D = 38.91 Miles

Gallons per Mile = G = 22 Miles / Gallon

Cost Gas = C = 3.699 Dollars / Gallon

Now, how would you describe in words how to calculate how many Gallons you used?

Knowing that, how would you calculate your total cost?

I know this looks trivial, but trust me, it will be a huge help in the future with easy and much harder problems!

HTH ~A

share|improve this answer
1  
The nice feature of this approach is that if you pay close and strict attention to units, understanding increases greatly. –  Lubin Oct 5 '12 at 5:28
add comment

Your Answer

 
discard

By posting your answer, you agree to the privacy policy and terms of service.

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.